Ku pamięci bł. ks. Antoniego Beszty-Borowskiego

2 lipca br. odbyła się uroczystość upamiętniająca pochodzącego z miejscowości Borowskie Olki, bł. ks. Antoniego Besztę-Borowskiego. Mszę świętą, która odprawiona została przy pomniku patrona koncelebrował ksiądz Krzysztof Herman – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Uhowie.

Corocznie, w rodzinnej wsi błogosławionego, gromadzą się jego bliscy, mieszkańcy okolicznych miejscowości i przedstawiciele lokalnego samorządu, aby kultywować pamięć o wydarzeniach z lipca 1943 r.: aresztowaniu i męczeńskiej śmierci kapłana.

Jak mówił wójt Grzegorz Jakuć, wspólne wielopokoleniowe spotkanie jest doskonałą okazją do refleksji nad wartościami, którymi kierował się ks. Antoni. Kapłan swoim życiem świadczył o niezłomnej wierze i ufności, był też gotów do poświęcenia dla dobra ogółu.

- Nieopodal, w Borowskich Wypychach gościmy grupę uchodźców z Ukrainy. Szczególnie dziś, w niełatwych czasach wojny za wschodnią granicą, powinniśmy dać wyraz jedności i solidarności z poszkodowanymi, jak do ostatnich chwil swojego życia, czynił ks. Antoni – podkreślił wójt.

Słowa wdzięczności do przybyłych na uroczystość skierował dr Tadeusz Beszta-Borowski. Wartę honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Borowskie Michały.

ks. Antoni Beszta-Borowski został beatyfikowany w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Dzień wspomnienia męczenników z okresu II wojny światowej, w tym ks. Antoniego przypada na 12 czerwca.

oprac. Agnieszka Popławska

zdjęcia: Magdalena Żukiewicz

Aktualności

Powrót na początek strony