Wspomnienie bł. ks. Antoniego Beszty-Borowskiego

Uroczystość upamiętniająca bł. ks. Antoniego Besztę-Borowskiego odbyła się w Borowskich Olkach 13 lipca 2024 r. Mszę świętą, celebrował ks. Krzysztof Herman, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Uhowie.

Na prośbę dr n. med. Tadeusza Borowskiego-Beszty, który co roku uczestniczy w wydarzeniu, w mszy świętej wziął udział ks. Andrzej Sańko – proboszcz parafii w Słowiańsku i Kramatorsku, kapelan szpitali dotkniętych cierpieniem wojny na Ukrainie. W swoim kazaniu opowiedział on min. o trudnościach i zagrożeniach które niesie ze sobą wojna.

W wydarzeniu udział wzięli również min. Grzegorz Jakuć – Wójt gminy Turośń Kościelna, Paweł Kondracki – sekretarz gminy, Leszek Kondzior – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, którzy upamiętniając patrona złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku. Wartę honorową pełnili druhowie z OSP Borowskie Michały.

Po zakończonej modlitwie zebrani przemaszerowali pod krzyż, gdzie krótką przemowę wygłosił dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta.

Błogosławiony ks. Antoni Beszta-Borowski urodził się 9 września 1880 r. we wsi Borowskie Olki, która wówczas należała do parafii w Bielsku Podlaskim. Pochodził z rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych i był wnukiem uczestnika powstania styczniowego z 1863 r. Uczęszczał do szkół powszechnych w Surażu i Białymstoku, a następnie kontynuował naukę w Seminarium Duchownym w Wilnie. W 1904 r., przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, przyjął święcenia kapłańskie.

Kiedy w 1939 r. wybuchła II wojna światowa, ks. Antoni Beszta-Borowski został mianowany wikariuszem generalnym diecezji pińskiej, której tereny znajdowały się pod okupacją radziecką aż do wybuchu wojny w 1941 r. Po napaści Niemiec na Związek Radziecki wielokrotnie ostrzegano go o grożącym mu niebezpieczeństwie. Mimo to, nie opuścił swoich parafian, chociaż niemiecki okupant szczególnie prześladował polską inteligencję. 15 lipca 1943 r. Niemcy przeprowadzili przygotowaną wcześniej akcję masowych mordów na polskiej inteligencji. W ramach obławy na terenie Bielska Podlaskiego i okolic aresztowano, a następnie rozstrzelano od 50 do 60 osób. Wśród zabitych znaleźli się m.in. trzej księża, burmistrz, nauczyciele, kupcy oraz 17 dzieci.

Ks. Antoni Beszta-Borowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II, dołączając do grona 108. polskich męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja miała miejsce podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. W 2002 r. w miejscowości Borowskie Olki, miejscu urodzenia i dzieciństwa ks. Antoniego Beszty-Borowskiego, odsłonięto i poświęcono pomnik ku jego czci. Uroczystości odbyły się 13 lipca 2002 r. pod przewodnictwem arcybiskupa Wojciecha Zięby.

zdjęcia: Magdalena Owczarczuk
źródło: http://parafiauhowo.pl/antoni-beszta-borowski

Aktualności

Powrót na początek strony