Powołany do służby Bogu i ludziom

Wspominając bł ks. Antoniego Beszta-Borowskiego na myśl przychodzą określenia: ufność Bożej Opatrzności, niezłomna wiara i poświęcenie dla dobra bliźnich. To m.in. tymi wartościami kierował się męczennik II wojny światowej, którego upamiętnienie odbyło się 8 lipca br. w Borowskich Olkach.

Corocznie, w rodzinnej wsi błogosławionego, gromadzą się jego bliscy, mieszkańcy okolicznych miejscowości i przedstawiciele lokalnego samorządu, aby kultywować pamięć o wydarzeniach z lipca 1943 r.: aresztowaniu i męczeńskiej śmierci kapłana.

Mszę świętą koncelebrował ksiądz Krzysztof Herman – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Uhowie. Kwiaty złożyli i znicze zapalili Grzegorz Jakuć – wójt gminy Turośń Kościelna i Maria Busłowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej. Wartę honorową przy pomniku pamięci pełnili druhowie z OSP Borowskie Michały.

Słowa wdzięczności do przybyłych na uroczystość skierował dr Tadeusz Beszta-Borowski.

ks. Antoni Beszta-Borowski został beatyfikowany w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Dzień wspomnienia męczenników z okresu II wojny światowej, w tym ks. Antoniego przypada na 12 czerwca. Relikwie kapłana znajdują się w Bazylice w Bielsku Podlaskim.

Aktualności

Powrót na początek strony