Wierni ułańskiej tradycji

Jednym z punktów uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada w gminie Turośń Kościelna, była żywa lekcja historii prezentowana przez Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

O czasach sięgających głęboko wstecz, prowadząc przez dziesięciolecie wojenne opowiadał  Zdzisław Pruszyński. z-ca komendanta Szwadronu.

Tradycje ułańskie są piękną kartą historii polskiego oręża. Jej kultywowanie, jak dawniej mawiano, to komplety patriotyzmu współcześnie dawane przez ludzi tworzących stowarzyszenia kawaleryjskie i grupy rekonstrukcyjne. Zbiory Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich zawierają masę pamiątek, w tym starych fotografii, umundurowania, wyposażenia kawalerzystów. To też wspomnienia poświęcone biografii i działalności Szwadronu, chociażby udział w uroczystościach państwowych czy w sferze zwyczajowej.

Tego wieczoru, piękna wojskowa historia przeplatała się ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, a program „żołnierskiej wizyty” został wzbogacony przez Klub Seniora z Turośni Kościelnej.

Dziękujemy za udział w wydarzeniu.

WIWAT NIEPODLEGŁA!!!

Bożena Bieryło

zdjęcia: AP

Kultura

Powrót na początek strony