Na dwa koła - zieleń woła! Międzynarodowy Dzień Ziemi

Wycieczka rowerowa, ciekawa prelekcja o rajdach po Polsce i doposażenie terenu przy świetlicy w Pomigaczach w domki dla owadów - to tylko nieliczne z elementów akcji proekologicznej, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

22 kwietnia br. władze gminy, pracownicy urzędu i członkowie społeczności szkolnych rowerem pokonali drogę z domu do pracy/szkoły.

W samo południe delegacja Urzędu Gminy, na czele z wójtem gminy Turośń Kościelna, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych, przedstawiciele Klubu Seniora i Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej wyruszyli w 10-kilometrową trasę, wiodącą przez Juraszki, Lubejki i Pomigacze. Uczestnicy otrzymali cenne wskazówki o zachowaniu bezpieczeństwa na trasie i koszulki odblaskowe.

Podczas wycieczki nie obyło się bez zakrętów… Zdarzyło się, że brakło powietrza, ale tylko w rowerowych oponach. Śmiało możemy stwierdzić, że uczestnicy akcji kondycję mają na szóstkę!

Podczas postoju przy świetlicy wiejskiej w Pomigaczach mieliśmy czas na łyk wody i świeżego powietrza, a także wysłuchanie ciekawych opowieści. Jak mówił, Grzegorz Jakuć – wójt gminy, ideą akcji „Na dwa koła – zieleń woła. Dla środowiska z Gminą Turośń Kościelna” jest przede wszystkim zachęcenie mieszkańców do działań, które przyczynią się do zmniejszenia emisji spalin, a tym samym – ochrony środowiska. Ciekawym i zachęcającym argumentem do wycieczek dwukołowcem była także opowieść wójta o rajdach rowerowych po Polsce, w których wraz z mieszkańcami gminy, od pięciu lat, bierze udział.

Następnie, Magdalena Żukiewicz – dyrektor GOK-u w Turośni Kościelnej opowiedziała o pozytywnym wpływie owadów na środowisko i zachęciła do doposażenia przydomowych ogrodów w domki dla nich. Cztery hotele zawisły przy świetlicy wiejskiej w Pomigaczach.

Na mecie na rowerzystów czekała niespodzianka – przedszkolaki wraz z wychowawcą, które nagrodziły wszystkich wielkimi brawami.

Nad bezpieczeństwem uczestników podczas wycieczki czuwali mundurowi z Komisariatu Policji w Łapach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia. Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach proekologicznych.

Kultura

Powrót na początek strony