Weekend z Iskrami Niepodległej

Opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, zdobycie K2 przez pierwszą na świecie kobietę, rozróżnienie typów walkie-talkie i stworzenie kamizelki kuloodpornej – o tych i innych światowych sukcesach Polaków opowiadało widowisko multimedialne, w którym mieszkańcy gminy mogli wziąć udział 16-17.09.2023 r.

Dzięki współpracy Gminy Turośń Kościelna i GOK-u w Turośni Kościelnej z Biurem „Niepodległa” przez weekend gościliśmy w Turośni mobilny projekt „Iskry Niepodległej”.

Multimedialny spektakl przybliżył lokalnej społeczności postaci polskiej nauki, kultury, sportu czy gospodarki, które przekuły swoje marzenia w działanie i osiągnęły światowy sukces. Biografie wybitnych Polek i Polaków, wśród których znaleźli się Irena Sendlerowa, Wanda Rutkiewicz, Ignacy Paderewski czy Kazimierz Nowak, którzy na przestrzeni ostatniego stulecia zmienili świat poznali m.in. uczniowie szkół w Turośni Kościelnej, Turośni Dolnej i Tołczach.

Głównym celem interaktywnego spektaklu było zainteresowanie dzieci i młodzieży historią naszej Ojczyzny. Połączenie nowoczesnych technologii z faktami i postaciami historycznymi – nowatorskie przedstawienie osiągnięć Polek i Polaków było też okazją do zainspirowania młodego pokolenia w procesie kształtowania drogi życiowej, w tym zawodowej.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

Kultura

Powrót na początek strony