Uroczyste Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

- Po latach walk, zaborów i okupacji, marzenia Polaków o niezależności i suwerenności stały się rzeczywistością. Pełen wiary, odwagi i oddania naród swoją nadzieję pokładał nie tylko w sile męstwa, ale też w mocy modlitwy. 3 maja jest jednocześnie świętem kościelnym i świętem narodowym – skierował słowa do przybyłych Grzegorz Jakuć – wójt gminy Turośń Kościelna.

Gminne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Turośni Kościelnej. Mszę sprawował ksiądz Proboszcz Andrzej Rogoziński.

- 3 maja szczególną cześć oddajemy Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Także w historii naszej Ojczyzny jest to ważna data. Tego dnia uchwalono pierwszą w Europie spisaną Konstytucję, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warto w tym miejscu wspomnieć Wielkiego Polaka, dla którego sprawy kraju miały ogromne znaczenie. św. Jan Paweł II to właśnie Maryi zawierzył losy naszego narodu - mówił ks. proboszcz.

Po modlitwie poczty sztandarowe przemaszerowały pod Obelisk św. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.

Zgromadzonych przywitała Maria Busłowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej.

- Podtrzymując wieloletnią lokalną tradycję, dziś nie tylko skupiamy uwagę na ważnych w dziejach naszego narodu wydarzeniach, ale także oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski – mówiła.

Wójt Gminy Turośń Kościelna, w swoim przemówieniu, szczególną uwagę zwrócił na wartości o które walczyli nasi przodkowie:

- To właśnie w rodzinie rodzi się postawa patriotyczna i chęć kultywowania tradycji. Tolerancja, wolność wyznania, podział władzy, równości wobec prawa i rządy oparte na woli narodu. Przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niosła za sobą Konstytucja z 1791 roku, pozwala budować silne, demokratyczne, niezależne państwo.

Jak podkreślił Grzegorz Jakuć, pierwsze dni maja są szczególnym wyrazem polskiego patriotyzmu a wartości utrwalone 232 lata temu na kartach Testamentu Obojga Narodów wciąż mają wielkie znaczenie w budowaniu patriotycznej świadomości i tożsamości narodowej.

Podniosłość tegorocznych uroczystości z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja była tym większa, iż tego dnia, Organizatorzy zadbali o to, aby wiedza o symbolach narodowych była w należyty sposób propagowana. Wójt wręczył przybyłym na uroczystość biało-czerwone flagi.

W uroczystości udział wzięli m.in. dr Waldemar Wilczewski – dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; przedstawiciele służb mundurowych, na czele z podinsp. Tomaszem Organkiem; radni gminni i powiatowi; dyrektorzy placówek oświatowych wraz z uczniami, kierownicy jednostek organizacyjnych UG, druhny i druhowie z jednostek OSP, harcerze z 37. TDH i członkowie Klubu Seniora oraz mieszkańcy gminy i goście. Wydarzenie uświetniły recytacje uczniów placówek oświatowych z terenu gminy.

Z racji na przypadające 4 maja wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie wozów strażackich gminnych jednostek OSP.

Gminne Obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja trwały od niedzieli, 30 kwietnia br. i rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.

Kultura

Powrót na początek strony