Wrzesień – Miesiąc Pamięci Narodowej

Pamięć o ofiarach hitlerowskich i radzieckich represji sprzed 84 lat uczcili przedstawiciele lokalnego samorządu i jednostek organizacyjnych. 19 września br. w gminnych miejscach pamięci oddano hołd poległym w obronie Ojczyzny.

W Tołczach, Turośni Dolnej, Juraszkach i Borowskich Gzikach, Grzegorz Jakuć – wójt gminy Turośń Kościelna, Leszek Kondzior – radny Rady Gminy, dyrektorzy placówek oświatowych: Ewa Chrabołowska, Barbara Oniśko i Monika Kondracka, Maria Busłowska – dyrektor GOK-u i Paweł Kondracki – sekretarz gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz minutą ciszy uczcili pamięć o tragicznych wydarzeniach lat 1939-45, rozgrywających się w kraju i w naszej Małej Ojczyźnie.

Zebrani w zadumie wysłuchali interesujących prelekcji o odwadze i bohaterstwie osób związanych z gminą Turośń Kościelna. Młodzież starszych klas szkół podstawowych odświeżyła wiedzę o historii życia por. Leonarda Prystroma, Marii i Eugeniusza Brzozowskich oraz poległych w miejscu „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej rozstrzelanych w latach 1941-1944 przez niemieckich okupantów w Juraszkach i rozstrzelanych w lesie w Borowskich Gzikach.

17 września br. w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary agresji sowieckiej na Polskę.

oprac. A. Popławska

zdjęcia: A. Mielech

 

Aktualności

Powrót na początek strony